Przejdź do treści
wcag

kontrast

Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu

czcionka

wsparcie

Podkreśl elementy klikalne
deklaracja dostępności

Komunikat Prorektora ds. Kształcenia i Studentów ws. serwisów internetowych wspomagających kształcenie zdalne z 23.03.2020 r.

Szanowni Państwo,

mija drugi tydzień odkąd przerwaliśmy zajęcia w Uniwersytecie Śląskim. Ten stan potrwa na pewno do 10 kwietnia, ale zważywszy skalę epidemii, należy założyć czas znacznie dłuższy. Niemal od razu rozpoczęliśmy pracę nad zorganizowaniem kształcenia zdalnego i przeniesieniem możliwie największej części programu studiów w tym semestrze, w przestrzeń wirtualną. Bardzo dziękuję Państwu Dziekanom i Dyrektorom kierunków za trud przygotowania nam systemowych zasad zdalnego kształcenia.

Dzięki pracy wielu z Państwa, na wydziałach i w administracji centralnej, w bardzo krótkim czasie udało się opracować zasady prowadzenia i rozliczania zajęć w sposób zdalny, jak również przygotować stosowne narzędzia i instrukcje ich obsługi. Nie to jest najważniejsze, jakiego narzędzia użyjemy, istotne jest zachowanie ciągłości kształcenia, przez co rozumiem nie tylko realizację jego efektów, ale w równym stopniu przebywanie razem ze studentami, dzięki wymianie wiedzy.

Na czas zawieszenia zajęć uruchomiliśmy na stronie Uniwersytetu specjalne serwisy, gdzie gromadzimy wszelkie niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania uczelni w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Zachęcam Państwa gorąco do korzystania z następujących serwisów internetowych:

1. www.koronawirus.us.edu.pl – serwis zawiera szereg informacji dotyczących sytuacji epidemicznej oraz zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Na stronie znajdują się także najważniejsze komunikaty władz uczelni, odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pracowników, studentów i doktorantów oraz aktualności. Serwis jest podstawowym narzędziem komunikacji o rozwiązaniach i zaleceniach związanych z funkcjonowaniem Uniwersytetu Śląskiego w okresie epidemii.

2. www.e-learning.us.edu.pl – strona osadzona w ramach serwisu www.koronawirus.us.edu.pl zawiera treści dotyczące organizacji zdalnego nauczania w okresie zawieszenia tradycyjnych zajęć dydaktycznych. Znajdują się tam m.in. podstawowe informacje dotyczące polecanych narzędzi e-learningowych, instrukcje wykorzystania platformy Moodle i oprogramowania Microsoft Teams oraz rady dotyczące sprawnego prowadzenia e-learningu. Treści przygotowane zostały przez dydaktyków i pracowników zajmujących się zdalnym nauczaniem.

3. www.centrumdydaktyki.us.edu.pl – strona przygotowana przez Uniwersytet Otwarty UŚ. Centrum Dydaktyki wspiera studentów, doktorantów i pracowników w rozwoju kompetencji dydaktycznych. W serwisie można znaleźć m.in. informacje dotyczące narzędzi cyfrowych i tworzenia materiałów dydaktycznych. Strona zaprojektowana jest jako miejsce wymiany doświadczeń – w tym celu zostanie na niej uruchomiony czat, na którym będzie można skonsultować swoje pomysły i wątpliwości, a także dopytać o stosowne do swoich zajęć narzędzia.

Mimo ogromu włożonej już pracy i troski o funkcjonalność przedstawionych tam narzędzi i sugestii metodycznych, mamy świadomość, że przestawianie naszego kształcenia na tryb zdalny dokonuje się nagle, bez szans na spokojną aplikację metod i narzędzi. Z pewnością też często odmówią nam one – sprzęt lub programy – posłuszeństwa. Spokojnie szukajmy wówczas innych rozwiązań, uciekając się do informacji zawartych we wspomnianych serwisach lub wspierając się wzajemnie dobrymi rozwiązaniami i radami.

 

Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. Ryszard Koziołek
prorektor ds. kształcenia i studentów
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Biuletyn informacji pblicznej
facebook instagram twitter youtube issuu research gate issuu

Ważne dane kontaktowe:

Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie:
tel. 800 190 590

Całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarnej-Epidemiologicznej w Katowicach na temat koronowirusa:
tel. 660 686 917

Najbliższe oddziały zakaźne:

  • Bytom (Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49),
  • Chorzów (Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10),
  • Tychy (Szpital Megrez, ul. Edukacji 102),
  • Cieszyn (Szpital Śląski, ul. Bielska 4).

Pełna lista oddziałów zakaźnych:  www.gov.pl.

Zespół ds. komunikacji i informacji w związku z koronawirusem SARS-CoV-2:

  • dr Lucyna Sadzikowska, prof. UŚ, kierownik biura Rektora UŚ – przewodnicząca zespołu,
  • mgr Justyna Szostek-Aksamit, kierownik Centrum Obsługi Studentów UŚ – członek zespołu,
  • mgr Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ – członek zespołu,
  • mgr Radosław Aksamit, kierownik Centrum Medialnego UŚ – członek zespołu,
  • mgr Katarzyna Więcek-Jakubek, kierownik Działu HR i Komunikacji z pracownikami – członek zespołu.

Uniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice
tel. +48 32 359 22 22
e-mail: info@us.edu.pl
NIP: 634-019-71-34

Kontakt dla mediów:
rzecznik@us.edu.pl

Kontakt w sprawie zamieszczania informacji na tej stronie: radoslaw.aksamit@us.edu.pl

© Copyright 2019 - All Rights Reserved