Przejdź do treści
wcag

kontrast

Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu

czcionka

wsparcie

Podkreśl elementy klikalne
deklaracja dostępności

Komunikat Wydawnictwa UŚ

Komunikat Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego


Szanowni Państwo,

w związku z wdrażanymi zmianami w sposobie funkcjonowania Wydawnictwa UŚ, ale przede wszystkim w kontekście zagrożenia epidemicznego, wprowadzamy zmiany w procedurach skierowania prac do recenzji i wydania w Wydawnictwie UŚ. Zgodnie z nowymi procedurami obieg dokumentów odbywa się w wersji elektronicznej na wszystkich etapach, gdzie tylko jest to możliwe.

Procedury te opisane są na stronie Wydawnictwa. Prosimy wszystkich autorów/redaktorów naukowych monografii o zapoznanie się z tymi nowymi procedurami – obowiązują one już w tym momencie.
 
Korzystając z okazji, prosimy o zwrócenie uwagi na to, że zmiany te wpisują się w szerszy zakres zmian w sposobie funkcjonowania Wydawnictwa, których efekty mają być widoczne w najbliższych miesiącach i – długofalowo – latach. Ze zmian tych pozwolę sobie wymienić:

 1. powołanie Kolegium Wydawniczego (pod przewodnictwem prof. dr. hab. Rafała Molenckiego), które kształtuje tzw. politykę wydawniczą WUŚ oraz podejmuje wszelkie decyzje merytoryczne (jego skład i uchwały dostępne są na stronie: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/19373);
 2. jednym z podstawowych benefitów powołania Kolegium Wydawniczego jest wprowadzenie nowych zasad recenzowania, które mają znacząco podnieść jakość merytoryczną i prestiż publikacji wydawanych przez UŚ (zasady dostępne są na stronie: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1871);
 3. od niedawna w strukturze WUŚ działa nowy organ –  Biuro Wydawnictwa. Jego pracownicy tworzą zespół redaktorów inicjujących – osób kontaktowych w sprawach wszystkich nowych zgłaszanych do wydania publikacji. Procedura wdrażania Biura do pracy jeszcze się nie zakończyła w pełni, ale już teraz zmieniamy politykę informacyjną, poprawiamy harmonogramy prac wydawniczych i sposoby promowania Państwa publikacji. Docelowo Biuro ma w nowoczesny sposób prowadzić publikacje od powstania koncepcji poprzez proces recenzyjny i wydawniczy aż do wypromowania publikacji. Biuro tymczasowo ma siedzibę przy ul. Bankowej 5 (p. 221). Podstawowe informacje na jego temat znajdą Państwo na wspomnianej już stronie: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1851;
 4. istotnym elementem zmian jest wdrażanie polityki otwartego dostępu. Wydawnictwo UŚ nie tylko współtworzyło „Instytucjonalną politykę otwartości Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach”, ale także promowało otwarty dostęp do publikacji wcześniej – ogromna większość prac starszych niż 18 miesięcy (od niedawna 12) jest przekazywana partiami do Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego, dzięki czemu znajdą tam Państwo w otwartym dostępie kilka tysięcy swoich monografii, rozdziałów i artykułów. W przyszłości teksty będą przekazywane do otwartego dostępu jeszcze szybciej, a polityka informacyjna w tym zakresie będzie poprawiana.

Odpowiadając na pojawiające się pytania informuję, że pracujemy obecnie m.in. nad podpisaniem umowy z największymi polskimi dystrybutorami książek (stąd m.in. podniesienie ceny detalicznej książek – jest to niezbędne, by móc zaoferować zniżkę dystrybutorom); w 2020 roku planujemy też szereg kolejnych zmian w różnych zakresach, w tym modyfikację naszej strony internetowej. W najbliższym czasie na stronie Wydawnictwa pojawi się także dział „FAQ”, gdzie znajdą się odpowiedzi na najczęściej się pojawiające pytania.

 

W imieniu Dyrektor Wydawnictwa oraz Kolegium Wydawniczego
mgr Jakub Dziewit
kierownik Biura Wydawnictwa UŚ

Biuletyn informacji pblicznej
facebook instagram twitter youtube issuu research gate issuu

Ważne dane kontaktowe:

Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie:
tel. 800 190 590

Całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarnej-Epidemiologicznej w Katowicach na temat koronowirusa:
tel. 660 686 917

Najbliższe oddziały zakaźne:

 • Bytom (Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49),
 • Chorzów (Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10),
 • Tychy (Szpital Megrez, ul. Edukacji 102),
 • Cieszyn (Szpital Śląski, ul. Bielska 4).

Pełna lista oddziałów zakaźnych:  www.gov.pl.

Zespół ds. komunikacji i informacji w związku z koronawirusem SARS-CoV-2:

 • dr Lucyna Sadzikowska, prof. UŚ, kierownik biura Rektora UŚ – przewodnicząca zespołu,
 • mgr Justyna Szostek-Aksamit, kierownik Centrum Obsługi Studentów UŚ – członek zespołu,
 • mgr Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ – członek zespołu,
 • mgr Radosław Aksamit, kierownik Centrum Medialnego UŚ – członek zespołu,
 • mgr Katarzyna Więcek-Jakubek, kierownik Działu HR i Komunikacji z pracownikami – członek zespołu.

Uniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice
tel. +48 32 359 22 22
e-mail: info@us.edu.pl
NIP: 634-019-71-34

Kontakt dla mediów:
rzecznik@us.edu.pl

Kontakt w sprawie zamieszczania informacji na tej stronie: radoslaw.aksamit@us.edu.pl

© Copyright 2019 - All Rights Reserved