Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 r.
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania zadawane przez studentów Uniwersytetu Śląskiego. Kolejne pytania można zadawać za pośrednictwem systemu HELPDESK (LINK).
Obrony prac dyplomowych mogą odbywać się wyłącznie na zasadach ustalonych przez dziekana i z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Obowiązują wszystkie dotychczasowe wzory pism dostępne na stronie www.us.edu.pl. Należy je wydrukować, wypełnić, podpisać i wysłać skan bądź zdjęcie do odpowiedniego dziekanatu. Na wydziałach, na których wdrożono e-podania w USOSweb, należy w pierwszej kolejności korzystać z tej formy składania.
Tak, w takim wypadku możliwe będzie złożenie wniosku po ustaniu zawieszenia.
Wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania bibliotek znajdują się na stronie internetowej dostępnej TUTAJ.
Uczelnia stara się, aby jak najwięcej zajęć mogło odbyć się w formie e-learningu. W przypadku odrabiania modułów uczelnia postara się, żeby zajęło to jak najmniej czasu. Pamiętajcie, że zajęcia zdalne zastąpią zajęcia prowadzone na uczelni.
Pamiętajcie, że dyżury i indywidualne konsultacje powinny być prowadzone w miarę możliwości w formach zdalnych, jedynie w wyjątkowych przypadkach mogą odbyć się w formie spotkania bezpośredniego. Pracownicy mają obowiązek dołożyć wszelkich starań, aby umożliwić studentom załatwianie indywidualnych spraw w formie zdalnej, a w razie konieczności spotkania – zachować odpowiednie środki ostrożności.
Będzie to zależało od tego, jak długo potrwa stan zagrożenia epidemicznego oraz związane z nim ograniczenia dotyczące działania szkół i innych instytucji. Jeżeli będzie taka możliwość, praktyki odbędą się w bieżącym semestrze. Jeżeli nie, będzie trzeba je nadrobić w kolejnym roku akademickim. Szczegółowych informacji udzielą Państwu prowadzący moduł praktyki nauczyciele akademiccy lub ewentualnie opiekunowie praktyk po zakończeniu okresu zawieszenia zajęć dydaktycznych.
Najnowsze rozwiązanie określa zarządzeniem JM Rektora nr 59/2020
Aby uzyskać dyplom, student powinien zrealizować odpowiednie efekty kształcenia, co musi zostać zweryfikowane. Uczestnictwo w zajęciach prowadzonych zdalnie ma to umożliwić i leży w interesie studentów, ponieważ na koniec semestru trzeba będzie zdać stosowny egzamin lub uzyskać zaliczenie. Jeżeli jednak ktoś ze studentów z przyczyn zdrowotnych, technicznych lub losowych nie będzie mógł uczestniczyć w zajęciach prowadzonych zdalnie, to uczelnia postara się umożliwić mu nadrobienie zaległości w sposób indywidualny po zakończeniu okresu zawieszenia zajęć dydaktycznych. Sugerujemy, aby takie sytuacje na bieżąco zgłaszać prowadzącym zajęcia poprzez pocztę elektroniczną lub inny ustalony z nimi kanał komunikacji zdalnej. Należy również pamiętać, że obecna przerwa w zajęciach nie ma charakteru wypoczynkowego i czas ten warto wykorzystać na samodzielną naukę w domu, z wykorzystaniem materiałów dostępnych elektronicznie.
Nauczyciele akademiccy w porozumieniu z dyrektorami kierunków postarają się zaproponować takie formy zdalnego kształcenia, w których będzie mogła uczestniczyć jak największa liczba studentów. Jeżeli jednak ktoś ze studentów z przyczyn zdrowotnych, technicznych lub losowych nie będzie mógł brać udziału w zajęciach prowadzonych zdalnie, to uczelnia postara się umożliwić mu nadrobienie zaległości w sposób indywidualny po zakończeniu okresu zawieszenia zajęć dydaktycznych. Sugerujemy, aby takie sytuacje na bieżąco zgłaszać prowadzącym zajęcia poprzez pocztę elektroniczną lub inny ustalony z nimi kanał komunikacji zdalnej.
Na ten moment zawieszone są jedynie zajęcia dydaktyczne, budynki Uniwersytetu Śląskiego nie są zamknięte. W przypadku zmiany sytuacji pojawią się stosowne komunikaty. Sugerujemy jednak, aby całkowicie ograniczyć bezpośrednią obecność na uczelni i załatwiać sprawy elektronicznie.
Złożone wnioski będą rozpatrywane, a egzamin komisyjny będzie mógł się odbyć, jednak wyłącznie na zasadach ustalonych przez dziekana i z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Tam, gdzie nie ma konieczności ich natychmiastowej organizacji, egzaminy odbędą się po zakończeniu okresu zawieszenia zajęć dydaktycznych.
Studenci, którzy nie zdążą do czasu zakończenia sesji poprawkowej zdobyć wymaganych zaliczeń lub zdać egzaminów, a nie zwrócili się jeszcze o przedłużenie sesji, będą mogli to zrobić po zakończeniu okresu zawieszenia zajęć dydaktycznych i wtedy uzyskać niezbędne zaliczenia.
Uczelnia dopuszcza taką możliwość. Wszystko zależy od tego, jako długo potrwa okres zawieszenia zajęć dydaktycznych. Prosimy na bieżąco śledzić komunikaty publikowane na stronach uczelni i wydziału.
Zawieszenie zajęć obowiązuje do momentu uchylenia zarządzenia rektora, które dostępne jest TUTAJ. Obecnie niemożliwe jest określenie takiego terminu.
Kontakty za pośrednictwem e-maila oraz telefoniczne do wszystkich dziekanatów, SPNJO oraz CWFiS znajdą Państwo TUTAJ. Wszystkie dziekanaty będą realizować sprawy elektronicznie oraz pełnić dyżury bezpośrednie (o ile względy bezpieczeństwa na to pozwolą).
Kwestia stypendiów przedstawia się następująco:
- istotą prawa do świadczeń stypendialnych nie jest zaliczenie semestru w terminie, ale posiadanie statusu studenta. W związku z tym jeśli semestr nie zostanie zaliczony nie z winy studenta, zachowuje on prawo do świadczeń;
- w przypadku studentów rozpoczynających studia II stopnia w semestrze letnim termin na składanie wniosków o świadczenia upływa 30 marca, ale zostanie wydłużony zgodnie z potrzebami;
- ze względu na bardzo dynamiczną sytuację wypłata świadczeń może odbyć się z opóźnieniem.
Informacje dotyczące funkcjonowania poszczególnych dziekanatów można znaleźć na stronach wydziałów bądź uzyskać mailowo i telefonicznie, kontaktując się z wybranym dziekanatem. Kontakty e-mail oraz telefoniczne do wszystkich dziekanatów znajdą Państwo TUTAJ.
Informacje na ten temat pojawią się niebawem na tej stronie internetowej w sekcji dotyczącej e-learningu (LINK). O szczegółach poinformują Państwa również nauczyciele akademiccy prowadzący dane zajęcia lub dyrektorzy kierunków.
Zwrot poniesionych kosztów będzie rozpatrywany w każdym przypadku indywidualnie. Prosimy o postępowanie zgodnie z poniższymi procedurami.
- w przypadku wyjazdu realizowanego w ramach programu Erasmus lub innego programu wymiany, procedura postępowania odnośnie do odwołania/przerwania/braku realizacji wyjazdu znajduje się TUTAJ.
Kontakt do Biura Wymiany Międzynarodowej DWZ: erasmus@us.edu.pl, 32 359 11 78 (telefon w godzinach: 7.30–15.30); - w przypadku innych wyjazdów (np. na konferencję) procedura postępowania
odnośnie do rezygnacji/odwołania/przerwania wyjazdu znajduje się na stronie internetowej https://us.edu.pl/pracownik/procedura-odwolania-lub-rezygnacji-z-wyjazdu-zagranicznego.
Kontakt do Biura Rozliczeń Mobilności Międzynarodowych DWZ: aleksandra.rusecka@us.edu.pl, 32 359 18 68 (telefon w godzinach: 7.30–15.30).
Tak, akademiki funkcjonują również w trakcie okresu zawieszenia zajęć dydaktycznych. Pracuje również administracja (w ograniczonym składzie) domów studenckich, dostępna dla mieszkańców akademików, którzy chcą bądź muszą w nich pozostać.
W związku z zapytaniami dotyczącymi ważności legitymacji studenckich uprzejmie informujemy, iż przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa sars-cov-2 (Dz. U z 2020 r., poz. 695) wprowadzono zmiany w
Zawieszone są jedynie zajęcia dydaktyczne, administracja działa bez zmian (z ograniczeniem do częściowego trybu zdalnego). W związku z tym wszystkie wnioski powinny być rozpatrywane, jednak terminy mogą ulec wydłużeniu.
Odpowiedź na to pytanie pojawi się tak szybko, jak to możliwe. Pracujemy nad tym, aby przekazać informacje w pełni rzetelne i sprawdzone.
Zakładamy, że rekrutacja odbędzie się zgodnie z przewidzianym harmonogramem. Ponieważ jednak sytuacja jest dynamiczna, prosimy śledzić komunikaty na stronach uczelni. Aktualnie uczelnia nie przewiduje zmian w harmonogramie rekrutacji. Jednak w przypadku, kiedy CKE przesunie terminy egzaminów maturalnych, uczelnia ustali terminy postępowań kwalifikacyjnych w sposób zapewniający sprawny przebieg rekrutacji i przyjęcia na studia. Rekrutacja na studia drugiego stopnia odbędzie się natomiast we wrześniu. Polecamy na bieżąco zapoznawać się z informacjami na stronie dla kandydatów.
Procedura postępowania w przypadku odwołania/przerwania/braku realizacji wyjazdu znajduje się TUTAJ.
Kontakt do Biura Wymiany Międzynarodowej DWZ: erasmus@us.edu.pl, 32 359 11 78 (telefon w godzinach: 7.30–15.30).
Tak, pracownicy będą udzielać wsparcia oraz konsultacji online. Szczegółowe informacje o wsparciu online znajdują się na stronie internetowej dostępnej TUTAJ.
Proszę przeczytać informacje zawarte TUTAJ i zapoznać się z drukiem oświadczenia. Jeżeli nie podlega się ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, należy pobrać, wypełnić i podpisać oświadczenie oraz druk ZZA (ew. także ZCNA), a następnie zeskanować/sfotografować je i przesłać mailem do dziekanatu (adresy dziekanatów znajdują się TUTAJ).
Trzeba wypełnić odpowiedni wniosek znajdujący się w serwisie www.usosweb.us.edu.pl w zakładce DLA WSZYSTKICH – WNIOSKI – WNIOSEK O ZAPOMOGĘ 19/20 – SEMESTR LETNI 2019/2020. Jako powód proszę wybrać INNE oraz wpisać „utrata/zmniejszenie źródła dochodu, spowodowana ograniczeniami w funkcjonowaniu pracodawców (przedsiębiorców)”, przedstawiając konkretną sytuację. Wypełniony wniosek należy zarejestrować, a następnie wydrukować, zeskanować lub sfotografować i wysłać na adres mailowy właściwego dziekanatu wraz ze skanem/fotografią umowy o pracę (zlecenia) lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji gospodarczej. Zaświadczenie takie można pobrać ze strony https://prod.ceidg.gov.pl.
Nie jest rolą uczelni kierowanie kogokolwiek na kwarantannę ani rozstrzyganie o miejscu jej odbywania. Każdy, kto podejrzewa u siebie lub bliskich zakażenie koronawirusem, jest zobowiązany do skontaktowania się z sanepidem (numery telefonów podano na dole strony) i bezwzględnego stosowania się do jego zaleceń. O ewentualnym przeznaczeniu akademików na obiekty kwarantanny zdecydują właściwe organy państwa.
Obecnie nie można przewidzieć, kiedy uczelnia wróci do zwykłego funkcjonowania. Jeżeli stanie się to w ciągu najbliższych tygodni, nie przewidujemy dodatkowych formalności dla osób, które wcześniej miały przydział i zachowały status studencki. Jeśli obecna sytuacja przedłuży się – będziemy na bieżąco przekazywać informacje. W związku z tym, że niektóre akademiki zostały wyłączone z funkcjonowania, a część osób przekwaterowano do pozostałych domów studenckich, trudno odpowiedzieć, czy powrót nastąpi do tych samych pokoi. Może się zdarzyć, że zostanie wskazane inne miejsce. Ponieważ sytuacja epidemiczna i związane z nią obostrzenia ulegają zmianom, również uczelnie muszą dostosowywać się do zaleceń nadrzędnych.
O zakresie i formie prowadzenia zajęć decyduje prowadzący. W związku z epidemią uczelnia przeszła na zdalny tryb tych zajęć, które w opinii dydaktyków mogą być tak prowadzone. Staramy się, aby jak najwięcej zajęć mogło odbywać się jako e-learning. Jeśli jednak specyfika przedmiotu lub możliwości techniczne tego nie umożliwiają, to całość materiału będzie trzeba zrealizować „klasycznie” po powrocie do normalnych zajęć dydaktycznych. Prodziekani i dyrektorzy kierunków ustalają, które zajęcia określone w harmonogramie na dany semestr mają być prowadzone zdalnie.
Niestety, zgodnie z przepisami ustawowymi studiowanie na przedstawionych zasadach wyklucza ubieganie się o stypendia i zapomogę.
Wnioski o przedłużenie sesji składa się zdalnie, a egzamin poprawkowy lub komisyjny może odbyć się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. O formie, czasie i sposobie organizacji takiego egzaminu decydują władze wydziału, należy więc porozumieć się z dziekanatem.
Nie ma potrzeby stawiennictwa osobistego. Zgodnie z art. 51b ust. 4 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w okresie zawieszenia lub ograniczenia funkcjonowania uczelni oraz przez 60 dni po jego zakończeniu legitymacje studenckie i legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne, bez konieczności potwierdzania ich ważności.